Már csak a hölgyek küzdhetnek az ötkarikás részvételért

2024. 05. 18. (szombat) 22.37

A magyar női 3x3-as válogatott Olaszországgal szemben elszenvedett veresége ellenére is csoportelsőként zárt, míg a férfiak a torna leggyorsabb mérkőzését követően kénytelenek voltak búcsút mondani az olimpiai álmoknak.

Kevesen múlott, hogy a magyar női 3x3-as válogatott már biztos továbbjutóként ütközhessen meg Olaszország legjobbjaival szemben péntek este, az debreceni olimpiai kvalifikációs torna második játéknapján. A D-csoport másik mérkőzésén ugyanis Izrael csapata gyakorlatilag végig vezetett az Európa-bajnoki címvédő Hollandia ellen, ám a „mélyföldiek” a hajrában fordítani tudtak, így versenyben maradtak. Kiss Virágéknak a negyeddöntős kvalifikációhoz legalább tizenkét egységet kellett feltenniük a táblára az itáliaiak ellenében – ebben az esetben akár vereséget is szenvedhettek –, míg a csoportelsőséghez négy ponton belül kellett maradniuk. A mieinket ráadásul a revansvágy is fűthette, lévén három évvel ezelőtt pont az olasz gárda ütötte el hölgyeinket az ötkarikás szerepléstől.

Papp Klaudia ott folytatta, ahol csütörtökön abbahagyta, az ő ziccerével indult az olaszok elleni derbi. A tétnek megfelelő küzdelem folyt a pályán a korai szakaszban, fej-fej mellett, sok hibával kosárlabdázva haladtak előre a felek. Papp távolija egy csaknem kétperces gólcsendnek vetett véget, de azonnal jött a válasz is a túloldalról, ráadásul egy 2+1-es akció formájában. Az összecsapás közepén Sara Madera-ék elkapták a fonalat kintről, 11-7-re el is léptek, ekkor Kiss Virág eredményességére támaszkodva kapaszkodtak Földi Attila tanítványai. A cívisvárosi publikum három perccel a lefújás előtt megnyugodhatott a továbbjutást illetően, hiszen Kiss közelijével felkerült a tizenkettedik magyar egység is a táblára – innentől tehát már csak a csoportelső kiléte volt kérdéses. Válogatottunknak nem kellett mást tennie, mint tartani az addigi tempót, amit remekül meg is valósított. Noha a fehér mezes vendégek sokáig őrizték előnyüket, ez csupán minimálisra rúgott. Szabó Fannival ráadásul látszólag nem számoltak Chiara Consoliniék, kiválóságunk két villanással pillanatok alatt egalizált. (16-16) Tizenhárom másodperc volt hátra, amikor a Papp Klaudiával szemben megítélt szabálytalanságért járó büntetőket Laura Spreafico hidegvérrel értékesítette, majd az imént még vétkes Papp is a vonalra állhatott, ő viszont az egyiket elhibázta. Tehette ezt szerencsére tét nélkül, mivel a csoportgyőzelem itt már biztos volt – Böröndy Vivienék így a csehekkel mérkőzhetnek meg vasárnap a négy közé kerülésért.

A férfiak esetében egyszerű volt a képlet, Ivosev Tamáséknak felül kellett kerekedniük az osztrákokon a negyeddöntő eléréséhez. A találatok sorát Demeter Attila közelije nyitotta, amire azonban zsinórban négy pont érkezett a riválistól. Nemzeti alakulatunk minden egységért valósággal vért izzadt, nem úgy nyugati szomszédunk játékosai – Ausztria közelről s távolról is túl könnyedén törte fel a magyar védelmet. Támadásban Demetert jóformán magára hagyták társai, egyedül pedig képtelen volt lépést tartani a szinte hibátlanul célzó ellenféllel. Az osztrákok tanítani való módon semlegesítették Ivosevet, kinek első duplája túl későn született meg. Ekkor ugyanis már nem akadt visszaút, Nico Kaltenbrunner sajnálatosan hamar, négy és fél perccel a rendes játékidő lejárta előtt véget is vetett a mérkőzésnek – s egyúttal Csirke Ferenc fiai olimpiai reményeinek.

A hölgyek ágán Németország, Kanada és Spanyolország is hibátlan maradt – igaz, előbbi csak hosszabbításban tudta legyűrni a szintén továbbjutó lengyeleket. Ott lesz a legjobb nyolc között a cseh és a japán gárda is – előbbi ezt pénteki sikerének és némi szerencsének köszönheti, utóbbi viszont ki-ki meccset húzott be Mongólia ellen.

Az uraknál egyedül az óriási szurkolótábort magáénak tudó Mongol együttes volt képes százszázalékos mérleggel abszolválni mindhárom csoportmérkőzését, a túlórába torkolló Mongólia-Japán ázsiai :rangadó a színvonal és a hangulat tekintetében is joggal pályázhat a torna mérkőzése címre. A németek és a litvánok egy kiélezett találkozó után kéz a kézzel mentek tovább az A-jelű négyesből, a B-ből pedig mieinket kiejtő osztrákok mögött pedig az Izraelt búcsúztató Puerto Rico került a negyeddöntőbe. A C-csoportból a spanyol-francia duó sima sikerekkel kvalifikálta magát a folytatásra, a nyolcadik kiadó pozíciót pedig Lengyelország csípte meg.

Vasárnap tehát már csak női válogatottunkért szurkolhatunk – Papp Klaudiáék 15 óra 50 perckor veszik majd birtokba a Nagytemplom előtti küzdőteret.

A szombati játéknap eredményei:

14:50 Ukrajna – Tunézia /női/ 21-8
15:15 Lengyelország – Németország /női/ 18-20 – h.u.
15:40 Svájc – Madagaszkár /férfi/ 16-21
16:05 Németország – Litvánia /férfi/ 18-16
16:40 Litvánia – Chile /női/ 12-16
17:05 Csehország – Kanada /női/ 10-17
17:30 Spanyolország – Egyiptom /férfi/ 18-13
17:55 Kanada – Franciaország /férfi/ 11-21
18:30 Japán – Mongólia /női/ 16-13
18:55 Egyiptom – Spanyolország /női/ 5-22
19:20 Belgium – Lengyelország /férfi/ 19-20
19:45 Japán – Mongólia /férfi/ 18-20 – h.u.
20:20 Hollandia – Izrael /női/ 21-18
20:45 Olaszország – Magyarország /női/ 19-18
21:10 Puerto Rico – Izrael /férfi/ 13-18
21:35 Ausztria – Magyarország /férfi/ 21-13

A vasárnapi menetrend:

15:25 Németország-Japán /női/
15:50 Magyarország-Csehország /női/
16:15 Németország-Franciaország /férfi/
16:40 Mongólia-? /férfi/
17:15 Kanada-Olaszország /női/
17:40 Spanyolország-Lengyelország /női/
18:05 Ausztria-Lengyelország /férfi/
18:30 Spanyolország-Litvánia /férfi/
19:05 Elődöntő I. /női/
19:30 Elődöntő II. /női/
19:55 Elődöntő I. /férfi /
20:20 Elődöntő II. /férfi /
20:55 Bronzmérkőzés /női/
21:20 Bronzmérkőzés /férfi/

A döntőket nem rendezik meg, hiszen a fináléba jutással a csapatok automatikusan kvalifikálnak a 2024-es párizsi olimpiára.




Cikk nyomtatása