Kína ellen is jól tartotta magát a magyar válogatott

2023. 06. 30. (péntek) 19.18

Tízpontos vereséget szenvedett a magyar válogatott Kínától a debreceni U19-es világbajnokság pénteki játéknapján. Váradi Kornél együttese szinte végig egyenrangú ellenfele volt magasabban jegyzett ellenfelének, de a végén a pontosabban játszó ázsiaiak örülhettek.

A nyolcaddöntős búcsút követően az Oláh Gábor utcán folytatta a küzdelmeket nemzeti csapatunk, az ellenfél a még győzelem nélkül álló Kína volt. Az ellenfél nyeretlenségéből nem szabadott hosszútávú következtetéseket levonni, hiszen a „halál csoportban” a legjobb nyolc közé jutó spanyol, francia és kanadai válogatottal is jó mérkőzést játszottak, az Egyesült Államokkal pedig három negyeden keresztül partiban tudtak lenni az egyeneskieséses szakasz első körében.

Nem a legjobb előjelekkel várhatták a találkozót a mieink, hiszen a DEAC erőcsatára, Hegedűs Brúnó gyomorrontás miatt nem tudta vállalni a játékot. Egy 7-0-s kínai periódussal indult az összecsapás, a mieink pedig közel öt percig nem találták a fizikális védekezés ellenszerét, Cseh a negyed derekán szerezte az első magyar kosarat egy kettő plusz egyes akció formájában. A folytatásban Csuti centerezett szépen, a hazai pályán játszó Ságodi betörésével pedig már csak egy volt közte, de negyed vége ismét a palánk alatti területet uraló vendégeké volt (9-17).

A második negyedre nagyon felszívták magukat Csendes Péterék, a soproni irányító sorozatban öt pontot szerzett, majd Csuti is értékesített egy triplát, így szempillantás alatt egyenlített a magyar válogatott. Innentől kezdve fej-fej mellett haladtak a felek Meszlényi pontjaival kétszer is átvették a vezetést a mieink (22-21). A félidőhöz közeledve Hajdu lépett elő, két triplát és egy középtávolit is a helyére küldött, így húsz perc játék után 33-31-es magyar vezetést mutatott az eredményjelző.

A térfélcserét követően jóval nagyobb iramban kosárlabdáztak a csapatok, a gyorsabb tempó pedig egyértelműen Kínának kedvezett, Yang Hansen nagyszerűen védte a gyűrűt, így a negyed felénél át is vették a vezetést. Zhao wei Lun hárompontosát már Váradi Kornél sem nézte tétlenül, hétpontos ázsiai előnynél magához hívta övéit (39-46). Hiába talált be Csátaljai, a kínai centerek nagyon éltek a festékben, vezérletükkel a meccs során először tíz felé nőtt a differencia (43-53). A negyed utolsó megmozdulása Csuti nevéhez fűződik, a zalaegerszegi magasember második hármasát is értékesítette, valamelyes közelebb hozva együttesét.

A záró felvonásban nagyon bekezdtek a magyarok, Csendes kosarai és Csuti újabb hárompontosa után robbantak az Oláh Gábor utcai Sportcsarnok lelátói (53-55). Nem estek össze a kínaiak, Hansen közelijei mellett kétszer is betaláltak kintről, így öt perccel a vége előtt újra kétszámjegyűre nőtt a különbség (57-67). Hajdu hármasaival indított egy utolsó nagy hajrát a válogatott, de az összességében 23 pontig jutó Hansen vezetésével mindenre volt válasza az ázsiaknak, így végül megérdemelten nyerték meg a mérkőzést. Váradi Kornél tanítványai így a 13-16. helyért küzdhetnek meg a vb utolsó két napján, szombati ellenfelük a Madagaszkár-Dél-Korea összecsapás vesztese lesz.

Kína – Magyarország 76-66 (17-9, 14-24, 24-15, 21-18)

Kína: Xie 4, Zhang 3/3, Wang 9, Ma 3, Hansen 23 csere: Dan -, Sun 2, Li 6/3, Zhao 16/9, Wan 9/6.

Magyarország: Csendes 13/3, Meszlényi 7, Cseh 4, Hajdu 16/12, Csuti 17 csere: Csátaljay 4, Ságodi 4, Várszegi -, Schmera -, Pleesz, Tóth 1

Váradi Kornél: Ismételten csak annyit tudok mondani, hogy felvettük a világ legjobbjaival a versenyt, szerintem ezt nem is kell magyarázni. Szerintem ma is mindenki láthatta, hogy mekkora szíve van ennek a csapatnak, végig küzdöttünk becsülettel, és újra megnehezítettük egy nálunk sokkal magasabban jegyzett csapat dolgát. Nem szabad csüggednünk, megyünk tovább, és a hátralévő két napon megpróbáljuk magunkból kihozni a maximumot.