Hátrányból fordítva döntős a magyar Davis Kupa válogatott!

2020. 03. 07. (szombat) 21.46

Magyarország 3-2-re legyőzte Belgiumot és bejutott a novemberi 18 csapatos madridi döntőbe.

A pénteki nyitónap után 1-1-ről folytatta a párharcot a magyar és a belga tenisz válogatott. A szombati program a párosok küzdelmével kezdődött, a mieinknél Fucsovics Márton és Balázs Attila nézett farkasszemet a Vliegen és Gille alkotta duóval.

A találkozó elején mindkét magyar könnyedén hozta az adogatását, míg a balkezes Vliegen szerváinál semmi-negyvenről fordított a rivális. Gille viszont már kevésnek bizonyult a magyarok ellen, akik nemsokára már 4:1-re vezettek. A hazai szervagémek a folytatásban is „érinthetetlennek” bizonyultak, így 38 perc elteltével – akárcsak a pénteki meccseken – szettelőnynek tapsolhatott a közönség.

A második játszmában Balázs szervájánál az ellenfél kihasználta első bréklabdáját (1:3). Egyre több hiba csúszott az ütésekbe, néhány bizonytalan adogatójáték és elrontott röpte után pedig már 1:5 állt az eredményjelzőn, majd Gille lezárta a szettet.

Az utolsó felvonásban sorozatban öt elvesztett gém után végre megszakadt a magyar vesszőfutás, csakhogy Fucsovicsot brékelték Vliegenék, és ismét lépéselőnybe kerültek (1:3). Több felzárkózási lehetőség ellenére az összeszokott belga duó tartotta a távolságot, és 4:5-nél Gille kiszerválta a meccset, amely 1 óra 59 percig tartott.

Az 1-2-re álló selejtező folytatásában, Balázs Attila immár egyesben, győzelmi kényszerben lépett pályára a Főnix Csarnokban Kimmer Coppejans ellen. A világranglistán karriercsúccsal 76. Balázsra tehát nagy nyomás nehezedett, ráadásul ő a pénteki egyesről sem őrizhetett kellemes emlékeket, mivel kikapott Ruben Bemelmanstól.

Ami a két játékos egymás elleni mérlegét illeti, egyetlen korábbi találkozójukon az ellenfél nyert tavaly a murciai salakos challenger-versenyen. Coppejans 5/2-es, míg Balázs 18/12-es győzelmi mutatónál tartott a Davis Kupában.

A pénteki vesztesek összecsapásán a 31 éves Balázsnak három szervagémben két bréklabdát kellett hárítania, miközben fogadóként alig nyert pontot. Utána viszont egyre jobban jött ki a hosszú labdamenetekből, aminek köszönhetően elvette a 154. helyen álló belga adogatását, és 5:2-re elhúzott. Ezt követően már nem engedte ki a kezéből a szettet, és néhány remek szerva-röpte után ásszal hozta a 43 perces játszmát.

A székbíróval többször vitatkozó Coppejans a folytatásban elbukta a szerváját, ennek következtében egyre inkább szétesett a játéka, és a szárnyaló Balázs hamarosan már dupla brékkel vezetett 4:0-ra. A hétszeres magyar bajnok ekkor sem lassított, szinte extázisban játszva harmadszor is elvette riválisa adogatását, majd kiszerválta a találkozót, amely 1 óra 20 percig tartott.

A továbbjutásról döntő, utolsó mérkőzésen Fucsovics Márton száltl szembe Ruben Bemelmansszal.  A világranglistán 84. Fucsovics 2016-ban két olaszországi challenger-versenyen is legyőzte Bemelmanst, két évvel ezelőtt azonban a liege-i Davis Kupa-párharcban négy szettben kikapott tőle. A balkezes belga hat mérkőzés óta veretlen volt, és vasárnap megnyert egy ITF-tornát az olaszországi Trentóban. Bemelmans 5/5-ös, míg Fucsovics 28/16-os győzelmi mérlegnél tartott a Davis Kupában.

Az összecsapás hat stabil adogatógémmel kezdődött, majd 4:3-nál a nyíregyházi teniszező jutott először bréklabdához, de nem tudott élni vele. Hatalmas küzdelemben jutottak el így a rövidítésig, melyben a 28 éves Fucsovics két szettlabdát is elpuskázott, riválisa viszont élt az első lehetőségével.

A hazai kedvenc a szünetben összetörte az ütőjét, mégis rendkívül koncentráltan állt ki a folytatásra, és azonnal elvette a 32 esztendős Bemelmans szerváját. Előnyét aztán sikerült is megtartania, majd 5:3-nál fogadóként négy szettlabdát is elszalasztott, de ezt követően semmire hozta az adogatását, ami 1 óra 40 percnél – óriási hangorkán közepette – az egyenlítést jelentette.

A párharc utolsó játszmájában Fucsovicsot vitte tovább a lendület, 1:1-nél jött az újabb brék, majd két labdája volt a 4:1-hez is. Ez ugyan nem jött össze, de a különbség megmaradt, sőt Bemelmans 4:2-nél ismét elbukta az adogatását.

Az MTK játékosának a hajrában adogatóként nem remegett meg a keze, megnyerte a mérkőzést, ezzel egyben a párharcot is a magyar válogatottnak. A történelmi találkozó 2 óra 20 percig tartott.

„Az első gondolatom az, hogy ott vagyunk a döntőben, ami óriási teljesítmény” – kiáltotta boldogan a pályán Fucsovics Márton. „Emlékszem, Szegeden pár éve még a III. csoportban küzdöttünk, most pedig ott leszünk a legjobbak között. Gratulálok, szép munka volt, és remélem, mindenki eljön Madridba” – tette hozzá a csata hőse.

A Belgium elleni mérlegben 8-6-ra szépítő magyarok negyedszer tudtak fordítani a DK-ban 1-2-es állásról, előzőleg 1995-ben az ausztrálok, 2011-ben a fehéroroszok és 2015-ben a bosnyákok ellen sikerült a bravúr.

A magyar válogatott a világ legjobb együtteseivel küzdhet majd meg a 18 csapatos madridi DK-döntőben – ahol minden résztvevő csapat 172 millió forintnak megfelelő összeghez jut -, míg a vesztes Belgium osztályozót vív a bennmaradásért szeptemberben.

A tavaly megreformált Davis Kupa új „időszámításának” második fináléjára november 23. és 29. között kerül sor a Caja Magica komplexumban.