Nyolc éves Risztov Éva londoni aranya

2020. 08. 09. (vasárnap) 16.41

A Debreceni Sportcentrum-Sportiskola egykori úszója a 2012-es londoni olimpián a 10 km-es nyílt vízi úszásban a versenyben szinte végig az élen haladva szerzett aranyérmet.

A hódmezővásárhelyi születésű sportolót szakmai berkeken belül sokan Egerszegi Krisztina utódjának tarották, és aranyakat vártak tőle, ez azonban nagy világversenyeken nem jött össze. 16 évesen a berlini Európa-bajnokságon négy, míg egy évvel később a barcelonai világbajnokságon három ezüstérmet nyert.

20 éves korában visszavonult, de két és fél év után Orendi Mihály – a Debreceni Sportcentrum akkori ügyvezetőjének- hívására 2009-ben Debrecenben újrakezdte az úszást, de már hosszú távú úszóként.

2012-ben aztán beteljesült a gyerekkori álom! A Hyde Parkban megrendezett versenyen Risztov Éva már a rajtnál az élre állt, a brit Keri-Anne Payne társaságában vezették a mezőnyt. Éva az első kör végén a legjobb idővel fordult, de féltávnál is az előkelő harmadik helyen úszott. A harmadik kör vége előtt egyértelműen az élre állt, és az utolsó 2,5 km kezdetén még mindig Ő diktálta a tempót, sőt egy ötfős mezőny tagjaként 1200 méterrel a vége előtt sikerült meglépnie, több testhosszal is vezetve.Erejét sikerült beosztania, habár az amerikai Anderson megérkezett mellé, de nem esett szét az úszása, és négy tizedmásodpercet megtartva előnyéből olimpiai bajnoki címet szerzett. Londonban ez volt a magyar küldöttség nyolcadik elsősége!